Kayak Malzemesi Seçimi

Kayak malzemesi tercihinde öncelikle doğru kayak ayakkabısını seçmeniz gerekir. Ayağınıza uygun ayakkabı, rahat hareket etmenizi sağlar ve performansınızı arttırır. Ayakkabı seçiminiz için öncelikle kayak düzeyinizi belirlemeniz gerekmektedir. Her kayak düzeyi için farklı ayakkabı tipi mevcuttur.

Yeni başlayanlar kayakçılar: düşük eğimli pistlerde yavaş kaymayı tercih eden kayakçılardansanız, daha rahat ve esnek ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Orta düzey kayakçılar: kayak için temel bilgilere sahip ve ileri düzeydeki pistler dışında arazilerde kayarak deneyim kazanmış kayakçılardansanız, özellikle bombeli pistlerde, hız ve dönüşlerde kontrolünüzü sağlayabilmeniz açısından daha fazla tepki veren, sert ayakkabıları tercih etmelisiniz.

İleri düzey kayakçılar: her türlü koşulda ve arazide, yüksek hızlarda, kontrollü kayabilen profesyonel kayakçılardan ve yarışçılardan oluşan bu kategoridenseniz; tepki ve hassasiyeti en yüksek ayakkabıları tercih etmelisiniz. Dağın her noktasında kar ve/veya buz üzerinde kontrollü kayabilmek için rahatsız edecek kadar sert ayakkabıları seçmelisiniz.

Kayak ayakkabılarında 3 farklı çeşit ayakkabı bulunmaktadır. En yaygın olanı önden girişli ve klipsli ayakkabılardır. Orta ve ileri düzey kayakçılar, bu tip ayakkabıları tercih ederler.

Ortadan girişli ayakkabılar hem ön ve hem de arkadan açıldıkları için kolay giyme ve yürüme sağlarlar. Kullanım kolaylığı açısından eskisi kadar sık üretilmese de arkadan girişli ayakkabılara da rastlamak mümkündür. Ayağa en uyumlu kar ayakkabıları önden girişli ayakkabılardır.

Ayakkabı seçimini yapıp, kayak ayakkabılarınızı giydiğiniz zaman bir müddet kayma pozisyonunda durarak ayağınızın rahatlığını test etmeniz gerekmektedir. Klipsleri çok sıkı bağlamamanız, ayakkabınızda ayağınızı sıkacak herhangi bir durum olmamasına ve kayma pozisyonunda ayak parmak uçlarınızın ayakkabı ucuna değmemesine özen göstermelisiniz.

 

Ayakkabınızın ardından kayağınızı seçerken, özellikle kayak boyuna dikkat etmeniz gerekir. Kayak boyunun seçimi, boy – kilo ve kayak düzeyiniz ile doğru orantılı olmalıdır. Yeni başlayanlar için kayak boyu kayakçının omuz boyu kadar; orta düzey kayakçılarda kayak boyu kayakçının burun seviyesi ile başının üstü arası kadar; ileri düzey kayakçılarda kayak boyu kayakçının boyu ile artı bir el genişliği arasında olmalıdır. Yeni başlayanlar için tavsiye edilen kayak boyları, özellikle dönüşlerde kontrolü sağlar. Kayakçının seviyesi arttıkça, kayak boylarının da yüksek hızlarda daha fazla denge sağlayabilmesi adına uzaması tavsiye edilir.

Dönüşlerde denge ve tırmanışlarda destek amaçlı kullanacağınız kayak batonunuzu seçerken, baton boyunu belirleyebilmeniz için kayak ayakkabılarınız ile ayakta durarak, batonunuzu ters çevirip, baş parmağınızın üstünün batonunuzun sepetine değecek şekilde hemen altından tutmanızla, dirseğinizin bu pozisyonda 90 derecelik açı yapmasını sağlamanız gerekmektedir. Şayet bu pozisyonda açı 90 dereceden daha dar ve küçük ise daha kısa bir baton, açı 90 dereceden daha geniş ve büyük ise daha uzun bir baton seçmelisiniz.

Sürat yapılabilen bir spor olan kayakta, özellikle çocuk ve yeni başlayan kayakçılarda uzmanlar, kask kullanımını tavsiye etmektedirler. Kask seçiminde ensenin açık, alın bölgesinin hafif kapalı, başta çok bol durmayan fakat başı aşırı sıkmayacak kaskların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kayak yaparken güneşin kardan yansımasını engellemek, gözleri kardan ve soğuktan korumak amacı ile mutlaka buhar engelleyici ve UVA/UVB özelliğine sahip kar gözlüğü kullanmalısınız.

Kayak yaparken kullanacağınız eldivenin rüzgâr ve su geçirmeyen özellikle olması, elin terlemesine engel olacak şekilde hafif ve rahat olmasına, iç astarının toplanmamasına ve elinizin kavrama gücünü engellememesine dikkat etmelisiniz.

Kayak giysilerinizi seçerken ise termo özelliğine sahip rüzgâr ve suyu geçirmeyecek tek veya 2 parçalı kayak giysileri tercih etmelisiniz. Kayak giysilerinizin içine terletmeyen ve ısı koruyucu termal içlikler giymenizi tavsiye olunur.

 

 

Mobil : +905423139100

Tel : +902125984888  -  Fx : +902122780370

Ulusoy Globüs Turizm ve Taşımacıık Ticaret Limited Şirketi

İST U.NET B2 34.505 

Türsab Belge No: A-10651

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Bize Ulaşın  | 
Copyright © 2010 Kayakistanbul.com, Inc. All Rights Reserved

 

l1

 

l4

l4

l5

 Konaklar Mh. Akçam Cad. 6. Blok No:3/17 - 4.Levent / Beşiktaş-İstanbul