Kayak Tarihi

Kayağın tarihi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Norveç’te kayalara oyulmuş halde bulunan resimler, kayağın tarih öncesinden beri kullanıldığını göstermektedir.

Bulgulara göre, tarih öncesi çağlarda insanlar kara batmamak için ayaklarına çeşitli şekillerde ağaç parçaları geçirirlermiş. Daha sonra bu parçaların kayganlığını azaltmak amacı ile tabanlar katran veya deri ile kaplanmaya başlanmış. Kayağın ilk olarak ortaya çıktığı bölgeler Altaylar, Sibirya ve Moğolistan’dır. Kayak, spor olarak kullanılmaya başlanmadan önce 15. yüzyılda Orta Asya’da ve İskandinavya’da düşmanlara karşı askeri amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Spor dalı olarak kullanılması ise 19. yüzyıl ortalarına denk gelmektedir.
 
İlk kayak yarışmaları 1866 yılında Critina’da düzenlenmiş ve gösterilen ilginin büyüklüğü karşısında 1879’da Oslo’da çok daha büyük bir organizasyon düzenlenerek kayakla atlama yarışlarına başlanmıştır. Kayak sporunun anavatanı Norveç olarak kabul edilmektedir ve “ski” sözcüğü Norveç dilinde “uzun tahta parçası” anlamına gelmektedir.

İlk zamanlar tahtadan yapılan kayaklar, daha sonra teknolojinin gelişmesi ile plastikten yapılmaya, tabanı da kayganlığın sağlanabilmesi için polietilen maddesinden yapılmaya başlanmıştır. Kayak ayakkabıları ise günümüzde tamamı ile dökme plastikten yapılmaktadır, düz ve sert tabanlıdır, su geçirmezdir; kayağa bağlanan düzenek ile ayağa sabitlenir, düşme durumunda ayağın kayaktan kurtulmasını sağlar. 19. yüzyılda kayak yarışlarının öne çıkması ile kayak tekniği gelişmiştir.

Modern kayak yarışmaları “Alp Disiplini” ve “Kuzey Disiplini” adı altında ikiye ayrılır. Alp Disiplini kayak tekniği, Alp Dağları’nda başlamıştır ve yüksek hızla dik yamaçlardan iniş ile ters açılarla yerleştirilmiş bayrakların arasından geçilip yapılan manevra ve slalomları kapsar. Kuzey Disiplini kayak tekniği ise Kuzey ülkelerinde yapılmaya başlanan, kayakla atlama, biatlon, kros, bayrak yarışı ve yürüme yarışlarını da kapsayan bir dayanıklılık sınavıdır.

Günümüzde kış olimpiyat oyunlarının çok önemli bir bölümünü oluşturan, çoğunlukla spor ve eğlence amacı ile kullanılan kayak, özellikle kutup bölgelerindeki araştırmalar için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ülkemizde ise kayağın ilk olarak M.Ö. 4000’li yıllara dayanan eski Türkler zamanında, karda yürüme amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Türkiye’de ilk defa 1914 yılında Haliç’te bir marangozhanede çok sayıda kayak imal edilmiş ve Kafkas cephesinde kayakçı asker yetiştirmek üzere Erzurum’a taşınmıştır. Ülkemizin ilk kayakçıları burada yetiştirilmiştir. Kayağın spor olarak yapılması ise ilk olarak 1933 yılında Galatasaray Lisesi’nden bir grup öğrencinin Uludağ’da kayak yapması ile başlamıştır. 1934 yılı itibarı ile ülkemizde, karlı bölgelerde kayak sporu yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

1936’da kurulan Kayak Federasyonu ile kayak sporu ülkemizde resmi olarak tanınarak, milli Türk kayakçıları olimpiyatlara gönderilmiştir. Daha sonraki yıllarda çoğunlukla eğlence ve spor amaçlı tercih edilen kayak, başta Uludağ, Erciyes, Elmadağ gibi bölgelerin gelişmesi ile yaygınlaşmıştır. Uluslararası kurallara uygun ilk kayak yarışması 1944 yılında Asım Kurt’un desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde kayak sporunu desteklemek amacı ile Kayak Federasyonu tarafından her yıl 7-15 yaş grubu genç ve çocuklar için kayak kamp ve kursları açılmaktadır. İklimi ve coğrafi konumu ile kayak sporunda güçlü bir potansiyele sahip ülkemizde bugün Uludağ ve Erciyes’in yanı sıra Bolu Kartalkaya, Erzurum Palandöken, Gümüşhane Zigana, Isparta Davraz, Kars Sarıkamış, Antalya Saklıkent, İzmit Kartepe, Ağrı Bubi Dağı, Kastamonu Ilgaz gibi bölgelerde de yoğun olarak kayak sporu yapılmaktadır.

 

Mobil : +905423139100

Tel : +902125984888  -  Fx : +902122780370

Ulusoy Globüs Turizm ve Taşımacıık Ticaret Limited Şirketi

İST U.NET B2 34.505 

Türsab Belge No: A-10651

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Bize Ulaşın  | 
Copyright © 2010 Kayakistanbul.com, Inc. All Rights Reserved

l1

 

l4

l4

l5

 Konaklar Mh. Akçam Cad. 6. Blok No:3/17 - 4.Levent / Beşiktaş-İstanbul